Teatr Muzyczny Capitol

Teatr działa, #teatrniedziała, teatr online, czyli sezon 2020/2021

Drodzy Widzowie, co zapamiętacie z tego sezonu? Premiery Lazarusa i Alicji czy trzecie podejście do Przeglądu Piosenki Aktorskiej? Maseczki na twarzach? Widownie wypełnione w połowie czy zimowy happening #teatrniedziała?
My nie zapomnimy o Waszej obecności. Byliście z nami cały czas na żywo i online, dopominaliście się o dodatkowe spektakle, nie pozwoliliście nam zniknąć i dostaliśmy od Was mnóstwo wsparcia. Dziękujemy Wam! Wrócimy do Was szybciej niż zwykle, bo już pod koniec sierpnia, i z dodatkowymi miejscami na widowni.

Lazarus, fot. Tobiasz Papuczys

Sezon 2020/2021 otworzyliśmy 26 września premierą Lazarusa z muzyką Davida Bowiego w reżyserii Jana Klaty. Jednak po niewielu zagranych spektaklach – w tym jednym szczególnym, nocnym, wstawionym do repertuaru w ostatniej chwili przed zamknięciem teatrów – musieliśmy znów poddać się pandemicznym rygorom. Teatr został zamknięty 7 listopada, ponownie otwarty 17 lutego, znów zamknięty z końcem marca i otwarty dopiero 29 maja, w dniu premiery Alicji Agnieszki Wolny-Hamkało i Martyny Majewskiej.

Alicja, fot. Tobiasz Papuczys

Przez większość sezonu teatr nie działał. Od września 2020 do czerwca 2021 zagraliśmy zaledwie 62 spektakle, i choć widzowie nie zawiedli (frekwencja 99,12%), to przecież zaprosić mogliśmy tylko połowę publiczności lub nawet 25% (w październiku i listopadzie 2020).

Gdy przed świętami Bożego Narodzenia powoli luzowano obostrzenia, teatry wciąż pozostawały zamknięte. Od 1 do 23 grudnia, codziennie w zwyczajowych godzinach wieczornego spektaklu w witrynie teatru od strony ulicy Świdnickiej zasiadali artyści Capitolu. Happening #teatrniedziała według pomysłu Konrada Imieli odbił się szerokim echem w mediach, a pod Capitolem co wieczór zbierali się widzowie, by przez półtorej godziny uczestniczyć w milczącym spotkaniu z bezczynnym aktorem lub aktorką. Więcej o tym wydarzeniu można poczytać na s.teatr-capitol.pl/nie-dziala.

Teatr nie działa, fot. BTW Photographers

Musieliśmy działać online. Zrealizowaliśmy zdjęcia do serialu  Bez maski – edukacyjnego serialu o teatrze, który udostępnimy bezpłatnie w internecie. Obecnie Fundacja Katarynka przygotowuje napisy i audiodeskrypcję. Premierę serialu zaplanowaliśmy już na nowy rok szkolny – od połowy września 2021 można będzie oglądać online wszystkie odcinki i rozmowy z ludźmi teatru.

Zarejestrowaliśmy spektakl Gracjan Pan. Musical w reż. Cezarego Tomaszewskiego: został pokazany online na dwóch ogólnopolskich festiwalach, na Interpretacjach i na Boskiej Komedii. Nagraliśmy również płytę z piosenkami, wydaną przez Luna Music Polska na CD i dostępną w serwisach streamingowych.

Okładka płyty "Gracjan Pan. Musical"

CapitoLOVE – Miłosna Potańcówka, czyli koncert z okazji Walentynek, transmitowana była ze Sceny Ciśnień. Artyści Capitolu wybrali swoje ulubione piosenki o miłości – m.in. hity Lady Gagi, Britney Spears, Krzysztofa Krawczyka, Skaldów i Whitney Houston, koncert oglądało online ponad 550 widzów.

Wielu miłośników naszego teatru wzięło też udział w zaciętej bitwie, w jaką zamieniło się internetowe głosowanie na Przebój Capitolu. Ostatecznie spośród 13 utworów widzowie wybrali Wolność, równość, braterstwo do słów Konrada Imieli i Marka Kocota, z muzyką Krzesimira Dębskiego, finałową pieśń ze spektaklu Trzej muszkieterowie z 2015 roku, w wykonaniu zespołu Teatru Muzycznego Capitol.

Zorganizowaliśmy pierwszy w Capitolu Turniej Tańca Online, polegający na odtańczeniu fragmentów choreografii z czterech spektakli Capitolu. Nasi tancerze, biorący udział w tych spektaklach, nagrali dla uczestników materiały szkoleniowe, nadal dostępne w naszych kanałach – choć konkurs został już rozstrzygnięty, można z nich korzystać, jeśli chciałoby się zatańczyć do taktów z Blaszanego bębenka czy Mocka. Zwyciężczyniami turnieju zostały Barbara Białkowska i Michalina Muńko, wraz z laureatkami II i III miejsca otrzymały zestawy płyt z muzyką z konkursowych spektakli i zaproszenie do udziału w choreograficznej próbie wznowieniowej w Capitolu.

41. Przegląd Piosenki Aktorskiej – w dniach 11-20 czerwca 2021 – można było ogląda na żywo i (z małymi wyjątkami) online. Reżim sanitarny pozwolił na zapełnienie tylko 50% miejsc na widowni, ale publiczność PPA okazała się niezawodna i stawiła się na festiwalowych wydarzeniach w liczbie ponad 9 tys. osób (w tym ponad 1200 osób online).

Flagi PPA w mieście, fot. BTW Photographers

Nagrody i wyróżnienia

W listopadzie 2020, na 20. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach, Cezary Tomaszewski, reżyser spektaklu Gracjan Pan. Musical otrzymał nagrodę jurorską Jacka Poniedziałka.

W grudniu 2020 Klaudia Waszak otrzymała Nagrodę Publiczności w plebiscycie WARTO Gazety Wyborczej Wrocław. To wyróżnienia dla młodych twórców, przyznawane w pięciu dziedzinach – film, literatura, muzyka, sztuki wizualne i teatr. Klaudia Waszak jest aktorką etatową Capitolu od zeszłego sezonu, ale współpracuje z teatrem od dawna, jako dziecko debiutowała u nas rolą Sary w Małej księżniczce. Widzom zapadła w pamięć jako Charlotte Gainsbourg, syn Macduffa, „mockowa” Dama Ulicy – Berta, brawurowy Konrad Konrad w Wyzwoleniu: królowych, i bardzo wysoko oceniona przez publiczność i recenzentów  Girl w Lazarusie.

Plany na sezon 2021/2022

To krótsze wakacje i więcej miejsc na widowni. Rozpoczniemy sezon wcześniej niż zwykle – już z końcem sierpnia 2021 na Dużej Scenie będzie można oglądać Lazarusa w reż. Jana Klaty.

Nowości w repertuarze

Po Przeglądzie Piosenki Aktorskiej zapraszamy na naszą Scenę Ciśnień dwa spektakle: Po światach. Poświatowska na głos i skrzypotrąby Emose Uhunmwangho i Skrzypotrąb, który był wydarzeniem towarzyszącym tegorocznego PPA, i Mury krzyczą albo uliczna śpiewka w reż. Magdy Drab, z udziałem Alberta Pyśka i Rafała Derkacza, wyróżniony w Nurcie Off. Miło nam powiadomić przy tej okazji, że Rafał Derkacz od stycznia 2022 dołączy do etatowego zespołu Capitolu.

Rafał Derkacz i Albert Pyśk w spektaklu Mury krzyczą albo uliczna śpiewka, fot. Łukasz Giza

Trzykrotnie na naszej Scenie Ciśnień, we wrześniu, będzie można obejrzeć Wesele z wrocławskiej filii AST, muzyczny spektakl dyplomowy w reż. Wojciecha Kościelniaka.

Na styczeń 2022 roku planujemy premierę spektaklu Cesarz w reż. Ceziego Studniaka, na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego.

42. Przegląd Piosenki Aktorskiej zaplanowany został na 18-27 marca 2022.

Wydarzenia specjalne

 Rok Tadeusza Różewicza celebrować będziemy koncertem Różewicz 24-21 Jam Session, z recytacjami i śpiewaniem wierszy poety, i improwizowaną muzyką. Jam potrwa całą dobę, odbędzie się na Podwórku Teatru Muzycznego Capitol 2-3 października 2021.


Dziękujemy naszym Mecenasom, Partnerom i Przyjaciołom

Mecenasi

Miasto Wrocław
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19
 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Partnerzy i sponsorzy

GlobalLogic
Modern Art
ZAiKS
Muzeum Polskiej Piosenki
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu
Dolnośląskie Centrum Filmowe
Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową
EPI
Domar
Pasaż Grunwaldzki

Patroni medialni
Gazeta Wyborcza
TVP 3 Wrocław
Radio RAM
Radio Wrocław
Radio Wrocław Kultura
AMS

 

 

 

Najbliższe spektakle

Zmień rozmiar czcionki
Ustawienia kolorów