Teatr Muzyczny Capitol

Dziękujemy za sezon 2023/2024! [PODSUMOWANIE]

Drogie Widzki, drodzy Widzowie, dziękujemy za wspólny sezon artystyczny 2023/2024. Wasza obecność i wsparcie są dla nas zawsze bardzo ważne. To przecież dla Was tworzymy teatr! Zobaczcie jak wyglądał miniony rok w Teatrze Muzycznym Capitol.

Podsumowanie sezonu można pobrać tutaj.

Podsumowanie sezonu 2023/2024 w Teatrze Muzycznym Capitol

Sezon artystyczny 2023/2024 w Teatrze Muzycznym Capitol to trzy premiery: „A statek płynie” w reż. Wojciecha Kościelniaka, „Gala Światowych Musicali III: Duety!” w reż. Konrada Imieli oraz „Złote płyty” w reż. Mateusza Pakuły.

Odwiedziło nas 100145 widzów na spektaklach i koncertach repertuarowych
♦W trakcie 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej gościliśmy 14334 widzów
♦Frekwencja na 44. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej wyniosła 95 %
♦„Czytanie na Dywanie” odbyło się 33 razy

Początek sezonu

28 września 2023 roku minęło 10 lat od otwarcia Teatru Muzycznego Capitol po dwuletniej przebudowie, która całkowicie zmieniła to miejsce. Z tej okazji teatr zorganizował plebiscyt 10/X, w którym widzowie wybrali 10 spektakli z ostatnich 10 lat, które najbardziej zapadły w pamięć i wzbudziły największe emocje.
Pierwsza dziesiątka wyglądała następująco:
1. „Mistrz i Małgorzata”
2. „Mock. Czarna burleska”
3. „Blaszany bębenek”
4. „Trzej muszkieterowie”
5. „Priscilla, Królowa Pustyni. Musical”
6. „Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami”
7. „Liżę twoje serce”
8. „Lazarus”
9. „Makbet”
10. „Kocham cię. Ja ciebie też nie”

Premiery

„A statek płynie”, reż. Wojciech Kościelniak, premiera 7 października 2023 na Dużej Scenie

Musical inspirowany scenariuszem Federico Felliniego i Tonino Guerry do filmu z 1983 roku.

To historia pożegnalnego rejsu, podczas którego goście chcą spełnić ostatnie życzenie zmarłej śpiewaczki operowej, Edmei Tetui i rozsypać jej prochy. Jest rok 1914 kiedy luksusowy statek wypływa z portu w Neapolu. Morską wyprawę nieoczekiwanie zakłócają Serbowie, którzy wtargnęli na pokład. Podczas gdy arystokracja korzysta z uroków dostatku, dobrego jedzenia i zabawy, w Europie wybucha wojna, która już na zawsze zmieni zarówno losy kontynentu, jak i wysoko postawionych grup społecznych.

Muzykę do spektaklu skomponował Mariusz Obijalski, scenografię stworzył Mariusz Napierała, kostiumy zaprojektowała Martyna Kander, choreografię przygotował Mateusz Pietrzak. W głównych rolach występują między innymi: Magdalena Szczerbowska, Justyna Szafran, Justyna Woźniak, Tomasz Leszczyński i Krzysztof Suszek.

„Gala Światowych Musicali III: Duety!”, reż. Konrad Imiela, premiera 31 grudnia 2023 na Dużej Scenie

Po sukcesie dwóch poprzednich „Gal Światowych Musicali”, Capitol zaproponował publiczności kolejną odsłonę sylwestrowego koncertu. Tym razem, artystki i artyści wrocławskiego teatru zaśpiewali w parach przy akompaniamencie ponad 20-osobowej orkiestry. W koncercie pojawiły się utwory z najsłynniejszych światowych musicali, z repertuarowych spektakli Capitolu oraz nieco starsze. Koncert poprowadzili: Konrad Imiela oraz Justyna Szafran

„Złote płyty”, reż. Mateusz Pakuła, premiera 3 lutego na Scenie Ciśnień

Musical skupia się na historii Carla Sagana, słynnego kosmologa. W latach siedemdziesiątych dostał od NASA zadanie wybrania materiałów na płyty, które zostaną wysłane w kosmos sondami Voyager. Dzięki temu, obce cywilizacje będą mogły odczytać zapis ziemskich dokonań, na którym nie zabraknie największych przebojów muzycznych. Przy tak wzniosłych projektach, coś musi pójść nie tak. Wyboru materiałów na złote płyty – po wnikliwej weryfikacji dorobku naszej cywilizacji – ma dokonać dobrany przez Sagana zespół. Po raz kolejny można się przekonać, że człowiek to istota popełniająca błędy, podążająca zbyt często za żądzami, a nie rozumem.

Mateusz Pakuła jest reżyserem spektaklu i autorem scenariusza. Za muzykę i aranżacje odpowiadają Antonis Skolias i Zuzanna Skolias-Pakuła. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Justyna Elminowska, choreografię przygotował Mikołaj Karczewski.

Teatr Małego Widza w Capitolu 

Od lutego 2024 roku na Scenie Restauracja grane są spektakle Teatru Małego Widza w Capitolu. W repertuarze znajdują się przedstawienia dla najmłodszych dzieci: „Cztery pory roku”, „Ahoj”, „Rozplatanie tęczy” i „Ogród”.

44. Przegląd Piosenki Aktorskiej, 15-24 marca 2024

Tegoroczna edycja festiwalu połączyła klasyczne występy twórców piosenki aktorskiej oraz nowe brzmienia tego gatunku. W programie znalazły się zarówno polskie jak i zagraniczne produkcje, wyznaczające nowatorskie trendy w teatrze i muzyce. Festiwal rozpoczął się w tym roku wyjątkową Galą, która integruje teatr zaangażowany społecznie z widowiskiem pełnym blichtru i przepychu. „Człowiek z papieru. Antyopera na kredyt” w reżyserii Jakuba Skrzywanka to koprodukcja Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i Przeglądu Piosenki Aktorskiej. W programie festiwalu znalazły się także, między innymi: koncerty Kaizers Orchestra, Bena Caplana, Dylana.pl, Karoliny Czarneckiej, Jacka Bończyka i koncert zeszłorocznej zwyciężczyni Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki, Mariny Mashtaler i jej zespołu Kwit/Квіт. Nie zabrakło głośnych spektakli, takich jak „Hamlet on the Road” w reż. Joanny Zdrady i „Matki. Pieśń na czas wojny” w reż. Marty Górnickiej.

W Jury Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki zasiedli: Katarzyna Szyngiera, Magda Miśka-Jackowska, Dorota Pomykała, Marcin Macuk i Mariusz Kiljan. KAIP wygrał duet Hugo Tarres i Mateusz Tomaszewski, który zaśpiewał „Szczęśliwej drogi już czas” i „Hop szklankę piwa”. Jury przyznało także: wyróżnienie I Anastasii Kohut, wyróżnienie II Patrykowi Ołdziejewskiemu, wyróżnienie III Antoninie Kozakoszczak i wyróżnienie IV Magdalenie Sękiewicz. Tukana Dziennikarzy otrzymała Dominika Kozłowska. Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Tukana Publiczności oraz Nagrodę Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Kulturalnego Polonica otrzymała Magdalena Sękiewicz. Nagroda Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu trafiła do Ewy Szlempo-Kruszyńskiej, aktorki Teatru Muzycznego Capitol. Nagrodę specjalną Radia RAM im. Moniki Jaworskiej oraz Nagrodę Fundacji Media i Sztuka otrzymała Julia Mika. W Nurcie Off zaprezentowano dziesięć spektakli. Nagrodę główną w Konkursie Off zdobył spektakl „Niesamowita słowiańszczyzna”.
W programie 44. PPA znalazły się spektakle, w których wystąpili aktorzy Capitolu: Rafał Derkacz w „Mleku w tubce – o dzieciństwie w latach 90.” (Nurt Główny) oraz Katarzyna Pietruska w „Dniu Dziecka”, który zdobył Nagrodę III Off. W Nurcie Głównym wystawiono spektakl „Instrukcje” Teatru Collegium Nobilium w reż. Konrada Imieli.

Otworzy się ziemia” dla szkół

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej, Capitol zaprosił wrocławskie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe do udziału w projekcie edukacyjno-kulturalnym, realizowanym we współpracy z WCDN na bazie spektaklu „Otworzy się ziemia” w reżyserii Radka Stępnia. Projekt składał się z warsztatów, udziału w spektaklu i dyskusji. Scenariusze warsztatów wprowadzały uczniów w sztukę opartą na twórczości Bertolta Brechta. Realizowały podstawę programową z zakresu nauki o społeczeństwie i języka polskiego. Pierwszy dotyczył stygmatyzacji związanej z doświadczeniem kryzysu, drugi odwoływał się do tematu snów na podstawie twórczości Brechta, zaś trzeci – wpływów społecznych i życia codziennego.

Podcast Capitol na ucho

W minionym sezonie powstały dwa odcinki specjalne podcastu, w którym Teresa Drozda rozmawia z artystkami i artystami związanymi z Capitolem. Tym razem, gośćmi dziennikarki byli reżyser Wojciech Kościelniak i reżyserka Agata Duda-Gracz.

Czytanie na dywanie

„Czytanie na dywanie” to cotygodniowe spotkanie literackie dla najmłodszych i młodzieży. Podczas wydarzenia, artystki i artyści Capitolu czytają uczniom fragment książki, którą wybiera Filia nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. W ramach „Czytania na dywanie” odbywały się także ukraińsko-polskie spotkania, w których brała udział Sofiia Onishchenko.

Wernisaż wystawy obrazu Poli Dwurnik

16 czerwca odbył się wernisaż wystawy obrazu Poli Dwurnik „Uchodźcy”. W Galerii Jednego Obrazu na capitolowym Podwórku zawisło dzieło nawiązujące do jednego z głównych wątków spektaklu „A statek płynie” w reż. Wojciecha Kościelniaka: losu osób uciekających przed wojną. Obraz będzie można oglądać w Capitolu do września tego roku. Wydarzenie odbyło się w ramach współpracy z Krupa Art Foundation.

Koncert „Capitol od kuchni”

Pod koniec czerwca, w ramach Święta Wrocławia i na zakończenie sezonu artystycznego, odbył się czwarty już koncert „Capitol od kuchni”. Aktorki i aktorzy Capitolu zaśpiewali piosenki z repertuarowych spektakli, takich jak: „A statek płynie”, „Złote płyty”, „Priscilla, Królowa Pustyni. Musical”, „Mock. Czarna burleska”, „Nasza mama czarodziejka”.

Po raz ostatni

W listopadzie 2023 roku pożegnaliśmy na Dużej Scenie „Frankensteina” w reż. Wojciecha Kościelniaka.

Nagrody, nominacje, projekty

Pod koniec listopada 2023 roku Justyna Szafran dostała nominację do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej 2023 w kategorii teatr za role w spektaklach „Fedra, czyli historia flanelowego wstydu” w Teatrze Układ Formalny oraz „Priscilla, Królowa Pustyni. Musical” w Capitolu.

W grudniu 2023 roku Rafał Derkacz został laureatem nagrody WARTO Gazety Wyborczej Wrocław w kategorii teatr. Jury konkursu doceniło ” (…) stworzenie w 2022 r. dwóch niepowtarzalnych, skrajnie różnych i śmiałych ról, czyli Adama/Felicii w „Priscilli, Królowej Pustyni. Musicalu” Cezarego Tomaszewskiego i PM/Psa Mentalnego w „Cesarzu” Cezarego Studniaka”. Wśród nominowanych był także Eloy Moreno Gallego, aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy, wyróżniony również za gościnną rolę Kyle`a w „Priscilli, Królowej Pustyni. Musicalu”.

W marcu 2024 roku, w ramach 53. Wrocławskiej Księgi Pamięci nagrody otrzymali:
Helena Sujecka, aktorka Capitolu, została laureatką Super Diamentu; Małgorzata Szeptycka, aktorka i inspicjentka, od wielu lat związana z Capitolem otrzymała od Prezydenta Wrocławia medal „Zasłużony dla Wrocławia”; Wiesław Hutnik, kierownik działu technicznej obsługi sceny Capitolu, pracujący w tym teatrze czterdzieści lat, został uhonorowany medalem Prezydenta Wrocławia.

Również w marcu tego roku, Justyna Szafran otrzymała wrocławską nagrodę Arlekin 2024 za najlepszą kreację aktorską ubiegłego roku w kategorii główna rola żeńska. Doceniono kreację aktorki Capitolu w spektaklu „Fedra, czyli historia flanelowego wstydu” w reż. Agaty Dudy-Gracz, zrealizowanego przez teatr Układ Formalny. Do nagrody Arlekin, powołanej z inicjatywy Konrada Imieli i przyznawanej pierwszy raz w tym roku, nominowani byli także artystki i artyści ze stałego zespołu Capitolu oraz współpracujący z naszym teatrem: Rafał Derkacz za główną rolę męską Adama/Felicii w musicalu „Priscilla, Królowa Pustyni. Musical”; w kategorii epizod Rafał Kozok za rolę Dozorcy/Medium w spektaklu „A statek płynie” w reż. Wojciecha Kościelniaka oraz Eloy Moreno Gallego za rolę Królika w spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu” w reżyserii Małgorzaty Wdowik we Wrocławskim Teatrze Pantomimy; w kategorii debiut Sofiia Onishchenko za kreację zbiorową wraz z Darią Bogdan i Vasylyna Martseniuk za spektakl „Historia Ukrainy” Teatru GAS.

Spektakl „Złote płyty” w reż. Mateusza Pakuły brał udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

W grudniu 2023 roku ukazała się płyta „Czary Baltazary” nagrana przez aktorkę Capitolu Emose Uhunmwangho oraz zespół Skrzypotrąby.

Premiera płyty Alberta Pyśka „Bilet sieciowy” odbyła się pod koniec marca 2024 roku.

22 września 2023 roku odbyła się premiera „Instrukcji” w reż. Konrada Imieli, dyplomowego spektaklu studentów IV roku aktorstwa Akademii Teatralnej a Warszawie. Spektakl brał udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Nowi w zespole

W październiku 2023 roku, do zespołu Capitolu dołączyło trzech aktorów: Mateusz Kieraś, Michał J. Bajor i Dawid Suliba. Wszyscy zagrali w premierowym spektaklu sezonu „A statek płynie” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. W listopadzie 2023 roku do zespołu dołączyła także Katarzyna Granecka, a w kwietniu 2024 roku Rafał Kozok. W październiku 2023 roku do zespołu tancerzy dołączył Jacek Skoczeń.

Dziękujemy naszym Mecenasom, Patronom i Partnerom

Mecenasi:
Gmina Wrocław
Impel Group

Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza
AMS S.A.
Radio RAM
Polskie Radio
Polskie Radio Wrocław
Radio Wrocław Kultura
Trójka Polskie Radio

Partnerzy:
ZAiKS
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Krupa Art Foundation
Kino Nowe Horyzonty
Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż
Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową
Taxi S Class
Central Café
Zenka Café & Restaurant
Fundacja Media i Sztuka

ReplyForward

Najbliższe spektakle

Zmień rozmiar czcionki
Ustawienia kolorów