Teatr Muzyczny Capitol

21. Nut Ferment

26 maja na Scenie Ciśnień w Teatrze Muzycznym Capitol wystąpili: Strojnowy, Acid Drinkers i Mariusz Lubomski.

Strojnowy zagrał dwie swoje piosenki i cover utworu Acid Drinkers, Acid Drinkers – dwie swoje piosenki i cover utworu Mariusza Lubomskiego, Mariusz Lubomski – dwie swoje piosenki i cover utworu Strojnowego.

STROJNOWY
Piotr Strojnowski – głos, Grzegorz Rytka – saksofon, Janusz Rudkowski – gitara basowa, Jacek Orłow – perkusja, Piotr Hrycyk – instrumenty perkusyjne, Krzysztof Niedźwiecki – gitara

1. Wolność serc – sł. Piotr Strojnowski, muz. Piotr Strojnowski, Grzegorz Rytka, Michał Marecki
2. Mój śnie – sł. Piotr Strojnowski, Tomasz Mioduszewski, muz. Piotr Strojnowski, Grzegorz Rytka, Michał Marecki
3. [cover utworu Acid Drinkers] Don’t Drink Evil Things – sł. i muz. Tomasz „Titus” Pukacki

ACID DRINKERS
Tomasz „Titus” Pukacki – głos, gitara, Dariusz „Popcorn” Popowicz – gitara basowa, Maciej „Ślimak” Starosta – perkusja, Łukasz „Dzwon” Cyndzer – gitara

1. Joker – sł. i muz. Robert „Litza” Friedrich, Tomasz „Titus” Pukacki
2. High Proof Cosmic Milk – sł. i muz. Robert „Litza” Friedrich, Tomasz „Titus” Pukacki
3. [cover utworu Mariusza Lubomskiego] Spacerologia – sł. Sławomir Wolski, muz. Mariusz Lubomski

MARIUSZ LUBOMSKI
Mariusz Lubomski – głos, Jan Smoczyński – fortepian , Kacper Tyloch – gitara

1. Jednakowe – sł. Sławomir Wolski, muz. Mariusz Lubomski
2. Psychobójca – sł. i muz. David Byrne
3. [cover utworu Strojnowego] Do Plasticka – sł. i muz. Andrzej Krzywy, Waldemar Deska, Dariusz Gierszewski, Artur Miłoszewski, Wojciech Sawicki, Piotr Strojnowski

STROJNOWY

Piotr Struna Strojnowski, urodzony w 1958 r. w Warszawie. W 1982 wspólnie z Dariuszem Gierszewskim oraz Arturem Miłoszewskim założył zespół DAAB i został jego pierwszym wokalistą i liderem. Wymyślił hasło „Muzyka Serc”, które towarzyszy zespołowi do dzisiaj. Piotrek napisał wszystkie teksty na pierwszą płytę zespołu. Jest współkompozytorem i autorem tekstów kultowych przebojów: „W moim ogrodzie”, „Fala ludzkich serc”, „Zakamarki moich dusz”, „Serce jak ogień” itd. W 1985 w trakcie tournée po Europie ze względu na atmosferę w zespole Struna zdecydował się na odejście. Przed ostatnim koncertem w Amsterdamie poinformował kolegów o swojej decyzji i był to jego ostatni koncert z zespołem DAAB.

Przez 30 lat Piotr nie zajmował się muzyką. Pracował jako złotnik, a później jako terapeuta uzależnień. Ten okres nie był jednak zupełnie bierny artystycznie, ponieważ Piotr Strojnowski cały czas pisał teksty i komponował muzykę, niekiedy również gościnnie występował.

W 2015 jego drogi splotły się z producentami Grzegorzem Rytką i Michałem Mareckim, i postanowili powołać do życia zespół Strojnowy. Od tego czasu rozpoczęły się pracę nad płytą „Wolność Serc” bazującą na tekstach Piotrka i wspólnych kompozycjach. Do zespołu dołączyli muzycy, którzy mają swój udział w tworzeniu polskiej sceny reggae.

ACID DRINKERS

Acid Drinkers (po polsku Kwasożłopy) – zespół rock’n’rollowy założony przy butelce taniego wina w Poznaniu w 1989 r. Pełnoletni, a nawet dojrzały, będący w rewelacyjnej formie nieprzerwanie od 30 lat. Panowie psują robotę Kazimierzowi Wielkiemu – zastają miasta murowane, a zostawiają zgruzowane.

Objechali Polskę wzdłuż i wszerz grając ponad 1500 koncertów. Wiele z nich dziesiątki tysięcy fanów pamięta do dziś. Dali się również we znaki za granicą – gdyby nie problemy wizowe 20 lat temu, mogliby być dzisiaj głównym towarem eksportowym Polski. Ich popularność wyszła daleko poza scenę stricte metalową.

Acid Drinkers to cztery osobowości, które wchodzą w skład dobrze naoliwionej i rozpędzonej maszyny. Titus – lider, wokalista i basista – obdarzony niezwykłą charyzmą, każdy występ doprawia poczuciem humoru. Popcorn – gitarzysta, prawdopodobnie jeden z największych wirtuozów gitary nad Wisłą. Ślimak – perkusista, wybrany Najbardziej Inspirującym Perkusistą Wszech Czasów w Polsce. Dzwon – w zespole od jesieni 2017. Byli członkowie zespołu to Litza (współzałożyciel), Perła, Lipa i śp. Olass (zmarły w 2009 roku), Jankiel.

Acid Drinkers mają na koncie 15 płyt. Są skuteczniejsi niż piłkarska reprezentacja Hiszpanii – z każdej gali Fryderyków, na którą są zaproszeni, wychodzą z przynajmniej jedną statuetką. W 2011 rozbili bank, wynosząc ich aż cztery – m.in. za Przebój i Grupę Roku. Płyta „Fishdick Zwei” z coverami odbiła się szerokim echem w Polsce. Utwór „Love Shack” przez trzy tygodnie wygrywał legendarną Listę Przebojów Trójki, zajmując pierwsze miejsce również w 1500. notowaniu.

Kwasożłopy kują metal i krzeszą iskry i nic nie zapowiada, by mieli przestać.

MARIUSZ LUBOMSKI

Zadebiutował na Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie razem z zespołem I z Poznania i z Torunia w roku 1982. Porwali publiczność piosenką „Impreza w klubie harcerza”. Od tej pory występował w wielu klubach studenckich w całej Polsce. W 1985 wygrali pierwszą PaKĘ w Krakowie piosenką Rafała Bryndala „Indianie i kowboje”.

Początkowe fascynacje Mariusza Lubomskiego to twórczość Toma Waitsa. W roku 1987 zaistniał solo i zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Później zaśpiewał w opolskim Kabaretonie własną wersję „Undergroundu” (ze słowami Sławomira Wolskiego). Prochowiec i przykrótkie spodnie stały się swoistym stylem, do dzisiaj nieobcym ówczesnemu laureatowi Nagrody Operatorów dla Indywidualności Opolskiego Koncertu. W 1988 Lubomski miał swój recital na PPA.

Od tamtego czasu nagrał kilka bardzo interesujących płyt i programów telewizyjnych. Zaprezentowany na XVIII Przeglądzie recital „Lubomski – Contem” bardzo się podobał publiczności, a dla wielu osób był odkryciem tego znakomitego włoskiego autora, kompozytora i jego piosenek.


Tekst: materiały artystów, redakcja: TM Capitol

Zdjęcia BTW Photographers

Najbliższe spektakle

Zmień rozmiar czcionki
Ustawienia kolorów