010 Strefa Capitol fot Filip Zawada 1

Aktor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy od 2005 roku, wcześniej aktor Teatru Zakład Krawiecki, stypendysta Prezydenta Wrocławia.

Jeden ze współtwórców cenionej legnickiej inscenizacji sztuki Marka O’Rowe’a Howie i Rookie Lee. W roku 2010 uznany przez publiczność za najsympatyczniejszego aktora legnickiego zespołu, w 2014 laureat Bomby sezonu za rolę Henryka w spektaklu Człowiek na moście. Za spektakl Roxxy 2 Hot otrzymał nagrodę ufundowaną przez Posła do Parlamentu Europejskiego Lidię Geringer de Oedenberg na 39. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu (2010).

W 2011 wyreżyserował własny tekst Zrozumieć H. w nurcie OFF wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej (premiera na scenie Teatru Modrzejewskiej 13 grudnia 2011 r., II nagroda reżyserska na 3. Koszalińskich Konfrontacjach Młodych m-teatr 2012), a także w ramach europejskiego projektu PLOTS adaptację Szekspirowskiej Burzy pt. tempEst/bUrza w międzynarodowej obsadzie. W 2016 zagrał także w offowym spektaklu na PPA Matka Courage krzyczy, którego scenariusz napisał wspólnie z reżyserem Grzegorzem Grecasem - ten spektakl otrzymał główną nagrodę Nurtu Off, Tukana Off.

Współtworzył także adaptację Niekończącej się opowieści oraz Innego chłopca, którego był również reżyserem. W 2013 roku w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie wyreżyserował własną adaptację Wojna nie ma w sobie nic z kobiety Swietłany Aleksiejewicz, za którą otrzymał Srebrną Ostrogę - nagrodę dla najbardziej obiecującego twórcy zachodniopomorskich scen.

Jest laureatem nagrody Jury Młodych za rolę w Orkiestrze (reż. J. Głomb), za reżyserię Zrozumieć H. na XII Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość przedstawiona w Zabrzu (2012), w 2017 roku otrzymał Nagrodę WARTO wrocławskiej Gazety Wyborczej w kategorii Teatr.

ROLE W CAPITOLU:

Strefa (2017, reż. Przemysław Wojcieszek) / na zdjęciu
Czystka (2017) - rola Hande / reżyseria

Fot. Filip Zawada / Teatr Muzyczny Capitol