Strefa Capitol wrocław teatr

Spektakl dla widzów dorosłych

Czas trwania: 85 minut bez przerwy
Bilety w cenie 30 zł
Data premiery: 19 maja 2017 na otwarcie Sceny Restauracja

Kup bilet online

Wojcieszek znów opowiada o współczesnej Polsce. Najostrzej i najśmieszniej jak tylko się da. Tym razem podstawą spektaklu jest tekst Adriana Hyrsza, wałbrzyskiego Bukowskiego, który całe życie przepracował w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej. Tym przedstawieniem - wspólną produkcją Capitolu i Przemysława Wojcieszka - otwieramy nową scenę w naszym teatrze.

- Z czwórką znakomitych młodych aktorów, m.in. Pawłem Palcatem, laureatem tegorocznej nagrody WARTO, opowiadamy o świecie ludzi pracy, który jest tuż za rogiem, ale często staramy się go nie zauważać. Świecie
pełnym absurdów, śmieszności, patosu i wzruszeń. Jako jedyni opisujemy Polskę dobrej zmiany i losy uwikłanych w nią ludzi. STREFA to energetyczny, ostry jak brzytwa spektakl, koncertowo zagrany przez najlepszych na Dolnym Śląsku młodych aktorów - mówi reżyser.

Realizacja

NA PODSTAWIE TEKSTU ADRIANA HYRSZA
OPRACOWANIE TEKSTU: PRZEMYSŁAW WOJCIESZEK I ZESPÓŁ
REŻYSERIA: PRZEMYSŁAW WOJCIESZEK

MUZYKA: FILIP ZAWADA
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY: AGATA ANDRUSYSZYN
ŚWIATŁO: ZOFIA GORAJ
RUCH SCENICZNY: MAŁGORZATA ROSTKOWSKA

Występują

PAWEŁ PALCAT (Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy)
MICHAŁ SURÓWKA (PWST Wrocław) / MICHAŁ BAJOR (PWST Wrocław)
ADRIANNA JENDROSZEK (PWST Wrocław)
ALEKSANDRA PAŁKA (PWST Wrocław)


Posłuchaj / Zobacz

Zapowiedź telewizji Echo24

wojcieszekkultura

Rozmowa w Radio Wrocław Kultura: Przemysław Wojcieszek gościem Magdy Piekarskiej i Grzegorza Chojnowskiego [WIDEO]

Poczytaj

– Praca nigdy nie powinna odzierać człowieka z godności. Nie jest tak, że zwykły robotnik ma padać do stóp pracodawcy z wdzięczności za to, że ten stworzył mu możliwość pracy. Bo to dzięki pracy robotnika przedsiębiorca się bogaci, więc szanować się powinny obie strony – uważa Adrian Hyrsz, czterdziestolatek debiutujący "Strefą" jako dramatopisarz. Zapowiedź Małgorzaty Matuszewskiej w portalu Gazety Wrocławskiej. 

[Paweł] Palcat tłumaczy, że „Strefa” nie ma być opowieścią o tym, jak źli kapitaliści z dalekiej Japonii urządzili w swoim zakładzie obóz koncentracyjny. – To historia o tym, jak my, Polacy, traktujemy siebie nawzajem – mówi. Zapowiedź Magdy Piekarskiej w Gazecie Wyborczej Wrocław.

wojcieszekduzyformat

Rozmowa w Dużym Formacie

Przemysław Wojcieszek: - Po twoim [dziennikarza Grzegorza Szymanika] reportażu w „Dużym Formacie” o warunkach pracy w fabryce Toyoty w Wałbrzychu odezwałem się do Adriana Hyrsza, czyli pracownika produkcji w fabryce. Zakochałem się w nim bez pamięci. Może jakaś chłopomania mi się włącza, ale oczarowało mnie, że robotnik z fabryki czyta Hrabala, Capka i pisze świetne opowiadania. Pomyślałem, że byłoby dziwne, gdybym to ja był autorem scenariusza spektaklu o fabryce. Więc Adrian to napisał, ze świetnymi obserwacjami, językiem. Opowiedział o życiu pracownika strefy: mobbingu, łamaniu praw pracowniczych i folwarcznych stosunkach w firmie. I o sobie – chłopaku, który skończył studia, ale musiał zatrudnić się w fabryce z powodów rodzinnych. To jest historia o wyzysku opowiedziana przez kogoś, kto wchodzi w środowisko jako inteligent i nabiera świadomości. Czytaj całość rozmowy [Reżyser Przemysław Wojcieszek: Czuję wspólnotę z narodowcami. Głupi są, drą mordy durnymi hasłami, ale rozumiem ich wkurzenie, Duży Format - Wyborcza.pl, 20 marca 2017]


Foto. Filip Zawada © Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu