Premierze Makbeta towarzyszyć będą dwie wystawy: Atropa belladonna Moniki Koniecznej na Podwórku Capitolu oraz Forest Forever Justyny Szostek w przestrzeni nowego foyer Teatru. Wernisaż obu wystaw w dniu premiery.

Forest Forever

forest forever

Forest Forever Justyny Stoszek

W przestrzeni nowego foyer parteru czekać będzie na widzów las – Forest Forever Justyny Stoszek, czyli roślinne instalacje w szklanych kapsułach. Niezwykłe, leśne mikroświaty zwracają uwagę na relacje pomiędzy człowiekiem i naturą, przynoszą refleksję nad antropopresją, czyli oddziaływaniem człowieka na naturę. Szklane obiekty były już eksponowane w Puszczy Białowieskiej, stając się częścią wyjątkowego wydarzenia, ale przede wszystkim opowieści o dostojnym, wiekowym ekosystemie puszczy. Podróżowały później w lasy beskidzkie i mazurskie, trafiły też do dużych miast.

Atropa belladonna

Atropa belladonna Moniki Koniecznej to instalacja, z którą zetkną się już widzowie wchodzący do teatru, na Podwórko Capitolu. Obraz, spływający z umieszczonej pod szklanym dachem gałęzi, będzie rodzajem bramy, „przez którą musi przejść widz, by w bezpiecznym polu sztuki skonfrontować się – jak chciał tego dla czytelników „Makbeta” Szekspir – z obłędem, z trucizną władzy i wojny, z tym co w człowieku najgorsze i co, niestety, stanowi nieodłączny element jego natury” – pisze kurator wystawy, Michał Bieniek.