034 ChorKomWroc IV fot Lukasz Giza 1

Tym razem pod dachem Capitolu, spokojnie, nieśpiesznie: Chór Komentujących Wrocławian wystąpił 28 grudnia o godzinie 18.15 na Podwórku teatru i zaśpiewał Pieśń Czwartą pt. Zwolnij, zwolnij, oprzytomnij

Mówi Marek Kocot, kierownik Chóru:
– Staliśmy się niecierpliwi. Wciąż w biegu, jakby trwał jakiś gigantyczny wyścig. Każda chwila, w której nie jesteśmy on-line, jest chwilą straconą. Technologie stworzone po to, by nam było bliżej do siebie, byśmy mieli więcej czasu na odpoczynek, dla dzieci, dla rodziny, dla znajomych - tak naprawdę zawładnęły nami, wzięły w niewolę, szantażują uciekającymi sekundami. Laptopy na kolanach, twarze skupione na ekranach smartfonów, fejsbuki, messengery, tweetery i przymus rozmawiania przez komórkę w każdym miejscu, o każdej porze. W sieci mamy setki znajomych, podświadomie oczekujemy od nich polubień i komentarzy, ale kiedy ostatnio spotkaliśmy się z którymś z nich twarzą w twarz i zamieniliśmy parę słów? Dzwonki telefonów, sygnały smsów w teatrze, w kościele, podczas uroczystości – to nasza rzeczywistość... Chór Komentujących Wrocławian mówi dość! Nie dajmy się zwariować, nie ulegajmy presji braku czasu!

Czwarta pieśń Chóru Komentujących Wrocławian to zarazem apel i życzenia noworoczne dla nas samych, mieszkańców wielkiego miasta. 

Ref. W nowym roku zwolnij kroku;
Już nie goń czasu - pojedź do lasu.
Wyjdź raz z domu bez smartfonu,
Zamiast na „fejsie", po mieście przejdź się.
Zwolnij, zwolnij, oprzytomnij!

Nie myśl o „dedlajnie", poczuj, że jest fajnie;
Zamiast siedzieć w sieci, znajdź czas dla dzieci.
Zamiast czas gonić, zacznij go trwonić.
Zamiast się śpieszyć, ucz się czasem cieszyć.
Zwolnij, zwolnij, oprzytomnij!

Teksty dotychczasowych pieśni Chóru pisaliśmy wspólnie. Demokratycznie dodawaliśmy linijkę po linijce, słowo po słowie. Tym razem stało się inaczej. Tym razem demokratycznie, w głosowaniu, spośród siedmiu zgłoszonych na konkurs propozycji wybraliśmy tekst, który najbardziej nam się spodobał. Autor pozostaje anonimowy. Muzykę napisał Rafał Karasiewicz. Chór przygotował wokalnie i poprowadził Tomasz Leszczyński.


FOTO ŁUKASZ GIZA / TEATR MUZYCZNY CAPITOL


 

 


 

logoesk